Categories: Nawyki, Porady

Hubert

Podziel się
Praktyczne porady, jak szybko czytać

Jak szybko czytać? Czytanie książek może być jak magiczna podróż do innego świata, ale często wydaje się, że czas jest naszym największym wrogiem. Dlatego chcę podzielić się z Tobą moimi sposobami na to, jak nie tylko czytać szybciej,  ale przede wszystkim, jak znaleźć więcej czasu na czytanie książek. Bo w ostatecznym rozrachunku, nie chodzi Ci wcale o to, żeby szybko czytać. Twoim celem jest to, aby lista książek w statusie „przeczytane” była dłuższa. Sam jestem ogromnym fanem pochłaniania książek, ale najistotniejsze jest dla mnie to, aby jak najwięcej z nich wyciągnąć. Czasami wolę przeczytać jedną stronę kilka razy, ale lepiej ją zrozumieć. Jeżeli jesteś ciekaw listy książek, które przeczytałem, sporządziłem ją pod tym linkiem. 

Jako ciekawostka – biorę udział w challenge-u aby przeczytać 1000 książek. Powinienem sobie często zadawać pytanie „jak szybko czytać”, jeżeli chce to zrobić w racjonalnym czasie.

1. Jak szybko czytać? Wskaźnik to Twój Przyjaciel.

Zacznijmy od prostego triku: używaj czegoś jako wskaźnika – może to być długopis czy nawet Twój palec. To pomoże Twoim oczom płynnie przemieszczać się po tekście, a Ty zaczniesz pochłaniać słowa szybciej niż kiedykolwiek. Ta metoda pozwoli Ci czytać nawet dwa razy szybciej! Jednak najlepszą praktyką, na szybsze czytanie jest… po prostu czytanie. Im więcej czytamy, tym sprawniej nam to idzie. Żaden kurs szybkiego czytania (zresztą większość z nich jest bezużyteczna) nie jest Ci potrzebny.

2. „Sposób Tronu” – Wykorzystaj Każdą Chwilę

Brzmi może nieco śmiesznie, ale spróbuj czytać podczas każdej wizyty w toalecie. Pięć stron za każdym razem robi różnicę! To doskonały sposób, by wykorzystać te krótkie przerwy w ciągu dnia na zwiększenie liczby przeczytanych stron. W toalecie pojawisz się każdego dnia minimum 4 razy. Nawet jak idziesz siku, przeczytaj 5 stron książki. Takie czytanie, niby tylko po 5 stron, pozwoli Ci DODATKOWO czytać 2 książki miesięcznie. Zazwyczaj i tak marnujesz dużo więcej czasu w tym miejscu, na bezmyślne przeglądanie mediów społecznościowych.

3. Rutyna to Podstawa Sukcesu

Ustal stałą godzinę na czytanie – może to być poranek, albo chwila przed snem. Taka rutyna nie tylko ułatwi Ci wprowadzenie czytania do Twojego dnia, ale też pomoże Ci się zrelaksować i skupić na książce. Czytanie wieczorem, ma dodatkową korzyść – poprawia jakość snu. Jak dobrze wiemy, przed snem nie powinniśmy narażać się na światło niebieskie. Jeżeli telefon zostawimy poza sypialnią, a zamiast niego zabierzemy do łóżka książkę – zyskamy dużo więcej niż tylko wiedzę.

4. Książka Zawsze Przy Tobie

Zawsze miej przy sobie książkę. Czy to w kolejce w sklepie, czy w poczekalni u lekarza – te momenty mogą się zaskakująco szybko sumować. Czasami możesz dziwnie się prezentować z książką, bo ludzie nie są do tego przyzwyczajeni. Nie masz się jednak czego wstydzić. To inni powinni się wstydzić, że zamiast dobrze wykorzystać czas marnują go na bezczynne stanie w kolejce.

5. Twoja Biblioteka w Samochodzie

Audiobooki to twoi najlepsi przyjaciele w podróży. Pozwalają na „czytanie” książek nawet podczas prowadzenia samochodu czy treningu na siłowni. To świetny sposób, by przeczytać coś nowego, na co inaczej nie miałbyś czasu. Uważam, że lepiej jest czytać książki w standardowy sposób, ale z drugiej strony, lepiej słuchać audiobooka, niż w ogóle nic nie robić w tym kierunku. Zwłaszcza, jeżeli w samochodzie spędzasz dużo czasu.

6. Książka Zamiast Netflix-a

Wyobraź sobie, co by było, gdybyś zamienił godzinę oglądania seriali na czytanie książki. To nie tylko bogatsze doświadczenie, ale i świetny trening dla Twojego umysłu. Wydajność w każdym aspekcie Twojego życia wzrośnie. Swego czasu, poświęcałem nawet po kilka godzin na oglądanie seriali. Gdybym tylko jedną z nich, każdego dnia, przeznaczył na czytanie książek… jestem pewien, że teraz był bym w zupełnie innym miejscu w swoim życiu.

7. Marker w Dłoń – Czytaj Aktywnie

Nie zastanawiaj się ciągle jak szybko czytać, ale też nad tym, jak robić to efektywnie. Zaznaczaj ważne fragmenty tekstu. To sprawia, że czytanie staje się bardziej interaktywne i pomaga lepiej przyswoić treść. Jeżeli znajdziesz w książce interesujące fragmenty, warto trzymać ją w widocznym miejscu i często do niej wracać. Dzięki podkreśleniu, od razu sobie przypomnisz to, co ważne. Wiem, że możesz mieć opory przed kreśleniem, bo uważasz, że to niszczy książkę. Zastanów się jednak po co są książki? Szczególnie te rozwojowe? Abyś przyswoił wiedzę. Wykorzystaj więc jak najlepiej fakt, że trzymasz tą wiedze w swoich rękach. Wyciśnij z tej cytryny ile się da.

WAŻNE!

Znając kilka tych prostych metod zwiększysz swoją produktywność w czytaniu książek. Wystarczy, że wdrożyszy tylko dwie z nich (chociaż wiadomo, że najlepiej wszystkie!). Niedługo będę miał coś więcej dla Ciebie. Jak już wiesz, a może i nie wiesz, pracuję nad aplikacją Plan Zero. W skrócie, ma to być aplikacja, która pomaga wprowadzać i utrzymać nawyki. Nie chodzi o zwykłe śledzenie, tylko autentyczną pomoc we wprowadzeniu konkretnych rzeczy. W pierwszej wersji, pojawi się tylko jeden element – jak skutecznie odstawić „białą śmierć”, czyli cukier. W kolejnych iteracjach, dołożę tam takie nawyki, jak regularne czytanie książek. Jeżeli interesuje Cię ten projekt, chcesz go wspierać – dołącz do listy oczekujących – https://zaczynamodzera.pl/plan-zero.

Po co masz się zapisywać? Po pierwsze daje mi to jasny sygnał, że to was interesuje. Po drugie, jako jedna z pierwszy osób dostaniesz dostęp do testów aplikacji. Na podstawie Twoich uwag, produkt będzie dopracowywany, tak, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie. Pierwsza wersja, już w lutym!

FAQ: Szybkie odpowiedzi na Wasze pytania jak szybko czytać

  • Czy szybkie czytanie obniża zrozumienie? Nie, jeśli stosujesz odpowiednie techniki.
  • Jak wyrobić nawyk regularnego czytania? Ustal stałą godzinę czytania i wykorzystuj każdą wolną chwilę.
  • Jakie korzyści niesie czytanie książek zamiast oglądania TV? Rozwija umiejętności językowe, koncentrację oraz nas samych.
  • Czy marker w książce pomaga? Tak, ułatwia zrozumienie i zapamiętywanie treści.
  • Czytanie w toalecie? To praktyczny sposób na znalezienie czasu na książki. Nawet nie zauważysz, jak będziesz pochłaniać kolejne lektury 🙂

Podsumowanie: Czytanie to Przyjemność i Rozwój

Pamiętaj, że czytanie to nie tylko szybkość, ale i jakość. Każda przeczytana strona to krok w stronę Twojego rozwoju osobistego i intelektualnego. Mam nadzieję, że już nie myślisz tylko nad tym jak szybko czytać, ale również jak czytać efektywnie. Zacznij jeszcze dziś, a zobaczysz, jak wiele książek będziesz w stanie przeczytać w ciągu tego roku!